15 października 2013

Informacja

Informuję że zaprzestałem prowadzić tego bloga. Bezpośrednią przyczyną jest nie do końca właściwy (wybrany przeze mnie) adres internetowy który (chyba nie mogę zmienić). 
Ale wcześniej historyczne posty przeniosłem na mój nowy blog;  http://wczorajw.blogspot.com/
równocześnie niektóre posty będą się ukazywać na tvsleza  który prowadzimy w większym gronie. 
Tego bloga założyłem dlatego że zauważyłem że często filmując czy fotografując lokalne wydarzenia trafia to tylko do zamawiającego. A znaczenie niektórych wydarzeń jest historyczne i interesuje to odbiorców z odległych końców świata, co bardzo mnie zdziwiło gdy w statystykach zobaczyłem z jakich krajów  mnie czytają. Przypomnę że pierwszego posta opublikowałem 24 lutego 2011 roku. Bloga  traktowałem go próbnie i eksperymentalnie i cały czas się ucząc.  Mimo tego ten nie aktywny blog będzie jeszcze widoczny w sieci. Zapraszam na nowe adresy. 

18 lipca 2013

Redaktorzy Wikipiedii fotografują nasz powiat.

Każdy użytkownik Internetu wie co to jest  Wikipediia. Tam zawsze w pierwszej kolejności szukamy informacji gdy próbujemy się czegoś dowiedzieć, nie zawsze jednak znajdziemy tam pełną informację.
Dlatego Stowarzyszenie Wikimedia Polska już po raz piąty organizuje Wikiekspedycję, czyli wyprawę która ma na celu zebranie dokumentacji  (głównie fotograficznej) dotyczącej danego regionu, uzupełniając swoje zasoby.
Logo tegorocznej wyprawy.

W dniach 21-23 lipca jeden z zespołów zawita do naszego powiatu.
Podstawową listą  jest rejestr zabytków naszego powiatu, czyli gdzie jeszcze brakuje zdjęć przy obiekcie na tym zestawieniu oraz powtórzenie archiwalnych.
Dzierżoniowski ratusz - 2012.

Jedna z propozycji, panorama wykonana ze Wzgórza Pojednania w Bielawie.   
Piława Górna, widok z  Grzybowca

Gilów, przełom Piekielnego Potoku (Tatarska Dolina)
Ekspedycja jest również zainteresowana innymi zabytkami z poza rejestru jak i innymi ciekawymi obiektami czy miejscami. Dlatego prośba  do czytelników o wskazanie tych miejsc a my przyjedziemy sfotografujemy jak  i opiszemy. Proszę podawać propozycję w komentarzach lub bezpośrednio na; wesele.film@wp.pl
Szczegóły wyprawy:
http://pl.wikimedia.org/wiki/Wikiekspedycja_2013

Uwaga; redaktorzy Wikipedii zachęcają do własnoręcznego edytowania, encyklopedii  - w końcu może to robić każdy. 


27 czerwca 2013

Powódź, podtopienia i zalania 2013.

Jeżeli przez kilkanaście godzin, intensywnie poda deszcz w kotlinie Dzierżoniowskiej to już trzeba się liczyć z zalaniami przez rzekę Pilawę.
Rzeka Piława w Dzierżoniowie na wysokości ulicy Kopernika.
Pośrodku rzeki widoczny wodowskaz który pokazywał 280 cm.
W Dzierżoniowie taki poziom to jeszcze niema zagrożenia powodzi ale w Mościsku wały już puszczają.
Mościsko, straż układa worki przy niżej położonych posesjach.
Jedynie zatkane studzienki spowodowały niewielkie podtopienia w zakładzie "Gwarmet" przy ul. Kilińskiego.
Kilińskiego przed Gwarmetem.
Szybka reakcja służb spowodowała odpływ wody z jezdni.
Ekipa przed "Damą Pik".

Filmy z powodzi z bliższej i dalszej okolicy na naszym kanale: tutaj.

Więcej informacji i zdjęć na tvsleza; Powódź wokół Ślęży.




21 czerwca 2013

Dzierżoniów 1813

Upalnego lata 1813 roku, Dzierżoniów stał się miejscem gdzie po raz kolejny skupiła się uwaga całego świata. Gdzie od decyzji i porozumień, które tu zapadły miały decydować się losy Europy.
To właśnie tu odbyła się ostatnia koalicja antynapoleońska.

Uczestnicy i obserwatorzy porozumień przed ratuszem.  
W 200 setną rocznice tego wydarzenia Muzeum Miejskie w Dzierżoniowie zorganizowało konferencję poświęconą temu wydarzeniu.
Rozpoczął ją burmistrz Dzierżoniowa. - Chcemy uporządkować i tworzyć historię Dzierżoniowa. Właśnie dlatego dziś przybliżamy to, co działo się w naszym mieście w 1813 roku – mówił Marek Piorun. Burmistrz wspomniał również o możliwościach, jakie mają ludzie młodzi, a jakich nie posiadały starsze pokolenia. - Dzisiaj młodzież ma możliwość poznania miejsca, w którym uczy się i żyje. Jest to możliwość, której starsze pokolenia nie miały. 
Burmistrz Dzierżoniowa, Marek Piorun.
Z pierwszego wykładu, autorstwa dr hab. Prof. nadzw. Romualda Łuczyńskiego, zatytułowanego „Podróże Fryderyka Wilhelma III po Dolnym Śląsku w 1813 roku”, dowiedzieliśmy się jak wiele miejsc, które często mijamy odwiedzał ówczesny król Prus. Profesor dzielił się również śmiałymi i humorystycznymi spostrzeżeniami na temat zapisów prasy tamtych czasów. 
Prof. nadzw. Romuald Łuczyński
Film, fragment wykładu,tutaj.
- Proszę nie zazdrościć głowom koronowanym – mówił, nawiązując do fragmentu gazety opisującej jak król Prus oraz Car Rosji Aleksander I jechali odkrytym powozem w mroźny marcowy dzień z Oleśnicy do Wrocławia. Wykładowca poświęcił również bardzo dużą uwagę spotkaniom Cara Aleksandra I z Fryderykiem Wilhelmem III w kontekście upadku ery napoleońskiej. 
dr Grzegorz Pisarski.
Film tutaj
 W odróżnieniu od swojego poprzednika skupił się głównie na czerwcowym spotkaniu dyplomatycznym w Dzierżoniowie. Ze źródeł jakie podawał wynika, że w spotkaniu tym brało udział wielu dyplomatów z różnych krajów Europy: m. in. z Anglii, Rosji, Szwecji oraz z Prus. Tłumaczył również dlaczego właśnie Dzierżoniów został wybrany na miejsce tego ważnego wydarzenia. - Siła dyspozycyjności państwa pruskiego przeniosła się do Dzierżoniowa ze względu na położenie geograficzne oraz ogromną ilość wojsk pruskich i rosyjskich w okolicy – mówił dr Grzegorz Pisarski. 
Przemysław Jastrząb
Film tutaj
Przemysław Jastrząb wygłosi zaś prelekcję pt. „Palcem po mapie – marzenia o Europie sprzed 200 lat". 
W krótkim treściwym  wykładzie prelegent posługując się tylko mapami przybliżył nam panujący wtedy układ sił. Wytłumaczył dlaczego stosunkowo małe Prusy tak łatwo zdominowały wtedy panujące mocarstwa w Europie.  
Przemysław Jastrząb stworzył bardzo ciekawy wykład  posługując się tylko mapami.
Damian Koniarek przybliżył nam znaczenie ówczesnej prasy. 
Film, fragment wykładu, tutaj.
Temat prasy napoleońskiej, jako źródła poznania systemu aksjologicznego ówczesnego społeczeństwa przybliżył zebranym Damian Koniarek. Po doniesieniach prasy, którą czytał Napoleon, zadecydował o wprowadzeniu cenzury.  
O artystach śląskich w kontekście wojen napoleońskich opowiedział Reiner Sachs. 

Sobiesław Nowotny wygłosił wykład pt. „Konferencja w Dzierżoniowie w 1813 r. w świetle źródeł narracyjnych". Prelegent znalazł w archiwach wspomnienia księdza z Grodziszcza, który mówi że porozumienia były podpisane w domu Sadebecka w rynku.
Dom pastora Tiede'go, jeszcze przed przebudową.
 A nie jak podaje sam Sadebeck że w domu pastora Tiede'go. Trochę to dziwne ale możemy to  postępowanie Sadebecka  zrozumieć niechęcią do całego wydarzenia. Ale wymaga to dalszych badań.
Niechęć mieszkańców można sobie wyobrażając że w mieście i bliskiego centrum przebywało 4 tysiące koni po których nikt nie sprzątał. Kościoły w mieście zamienione zostały na szpitale. Większość mieszkańców musiała opuścić swoje domy i przenieść się w okolicę kotliny Kłodzkiej. Ci co musieli zostać do obsługi kongresu musieli się zmagać jeszcze z straszną drożyzną w mieście.      

Ostatnim wykładowca był: dr hab. Romuald Kaczmarek (Film fragment wykładu, tutaj)  opowiedział o Dzierżoniowie z 1813 r. widzianym okiem historyka. Wspomniał  z żalem, o tym że dwa historyczne budynki w których odbywały się spotkania już nie istnieją. 
Fot. 13. Nieistniejąca kamienica Sadebecka.
Kamienica Sadebecka została rozebrana w latach 60-tych XX wieku. A dom pastora Tiede'go został rozebrany parę lat temu, gdzie powstał sklep.
Foto 14. Dawny od nowa wybudowany (z innym układem) dom pastora Tiede'go.  
Konferencję zakończył organizator, dyrektor  Dzierżoniowskiego Muzeum, Henryk Smolny.
Który podziękował wszystkim, dzięki którym ten wykład się odbył. Oraz zaprosił na wystawę w Muzeum Miejskim o tej samej tematyce. Dyrektor poinformował że jesienią   materiał z wykładu a nawet więcej będzie dostępne w muzeum. Również w muzeum dostępny jest 4-godzinny film z wykładu.


Film można zamówić; wesele.film@wp.pl

Fotografie pochodzą; nr 1, muzeum miejskie, nr 13 portal; http://dolny-slask.org.pl/ pozostałe z archiwum Krzysztofa Bachińskiego.

12 maja 2013

Diamentowe i Złote Gody

W dniu 21 kwietnia 2013 roku w Dzierżoniowie, dziewiętnaście par małżeńskich obchodziło swoje  Złote i Diamentowe jubileusze małżeńskie. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godzinie 12 00 w kościele Maryi Matki Kościoła.   

Podczas mszy nastąpiło odnowienie przysięgi małżeńskiej.
Druga odsłona uroczystości nastąpiła w kinoteatrze "Zbyszek".
Po odczytaniu listu gratulacyjnego od prezydenta Komorowskiego. Nastąpiła dekoracja jubilatów.

Oczywiście nie zabrakło pamiątkowej fotografii.

Uroczystości dopełnił występ chóru Kanon.

Film z uroczystości.

11 kwietnia 2013

Przędziwo, prezentacja książki Wojciecha Cabaja.

Dnia 10 kwietnia 2013 roku w Muzeum Miejskim w Dzierżoniowie odbyła się prezentacja książki Wojciecha Cabaja "Przędziwo".

  Książka Wojciecha Cabaja przypomina historię "Silesiany" od pierwszych lat po II WŚ do grudnia 1982 r.

Książka ukazuje zmiany w zakładzie poprzez pokazanie prawdziwej, ciężkiej pracy. Ukazuje to przedstawiając konkretne osoby z imienia i nazwiska. 

Książkę wydało wydawnictwo Bibliotheca - Silesiana, materiały które napisał  Wojciech Cabaj  zebrała Renata Madziara.
Na pczątku spotkania, gospodarz dzierżoniowskiego muzeum Henryk Smolny przedstawił zaproszonych gości.


Krystyna i Magda wspominały nieżyjącego męża i tatę.

Pracownicy bielawskiego muzeum przygotowali króciutki filmik (już archiwalny) przedstawiając pracę w zakładzie włókienniczym.

Krystyna i Magda odczytały fragmencik książki przedstawiający atmosferę ponownego przyjęcia do pracy autora książki. 
   

Henryk Smolny dziękuję żonie i córce  za przedstawienie książki.  

Kupowanie omawianej książki.
Podpisywanie książki  przez Krystynę i Magdę Cabaj.



Na koniec spotkania można było zadawać pytania oraz powspominać autora książki.
Po wczytaniu się we wspomnienia pani która znalazła się w Dzierżoniowie jako więzień (robotnik przymusowy) w 1942 r. Pracowała w fabryce Jordana (Silesiana oddział I),  na obecnej Brzegowej, że po mieście mogli chodzić do 20, że mieszkali na terenie zakładu że mieli kantynę gdzie się spotykali w międzynarodowym składzie. Trochę ten opis mnie zadziwił. Może autor trochę upiększył?

Galeria ze zdjęciami tutaj

Historia i zdjęcia "Silesiany" tutaj



Filmik (fragm.) nagrany podczas prezentacji.

28 marca 2013

Dezam - tajemnicze początki fabryki w Dzierżoniowie

Zainspirowany pytaniem z daleka, czy pozostał jakiś ślad po fabryce przy ulicy Staszica w Dzierżoniowie?
"Fabryki budowanej w 1944 r. przez 1000 więźniów z obozu Langenbielau I  czyli powszechnie znanego  Sportschule!  Dużo tam więźniów chodziło !

Współczesne zdjęcie obozu Langenbielau I (Sportschule).
 Druga sprawa - rzadko wtedy na Dolnym Śląsku  zgadzano się na nowe fabryki. Speer wydał  zakaz i trzeba było uzyskać zgodę ekstra zatwierdzoną przez Inspekcję Zbrojeniową we Wrocławiu.  Wyjątkiem jest  hala w Laskowicach Jelczańskich  oraz nowy obiekt w Głuszycy . Było tak dużo pomieszczeń w ramach przemysłu włókienniczego, że nie trzeba było stawiać  nowych fabryk. W Głuszycy zatwierdzono plan wysokiego budynku, bowiem hale włókiennicze  były za niskie. Co zatem musiało się stać, że postanowiono budować fabrykę przy ul. Staszica w Dzierżoniowie?   Nawet nie wiadomo dla kogo budowano tę fabrykę?"
Jako że fotografuję Dzierżoniów od kilkudziesięciu lat, na początek szukam w swoich zdjęciach, a tu nic.
Dalej moje archiwalne mapy i tu już jest zakład.

Dzierżoniów, mapa przedstawiająca położenie fabryki (zielony obrys)  prawdopodobnie stan na pierwsze lata po wojnie.
1. Największa hala, o wymiarach 130 m na 32 i wysoka około 7 metrów.
2. Mniejsze hale produkcyjne.
3. Bocznica kolejowa, najbardziej na południe wysunięty koniec kończy się w głębokim na około 2 metry wykopie.
Gdzie bardzo łatwo można było ukryć kilka wagonów. 
 Tak początek budowy fabryki przez jeńców wojennych został przedstawiony w Małym Leksykonie Dzierżoniowskim wyd. w 1990 r.


Czy z tego opisu można wywnioskować że od 1941 budowano fabrykę na ul. Staszica?

Schroniska dla zwierząt "Azyl"przy ulicy Brzegowej, dawny obóz dla jeńców wojennych.
Zastanawiające jest czy rzeczywiście przez taki długi okres budowany był ten zakład.
Dalej szukam w książkach w domowej biblioteczce i  znalazłem że od 1964 roku, mieścił się tu zakład
"Techmatrans" który powstał przez podzielenie zakładu w Niemczy.


Mały Leksykon Dzierżoniowski z 1990 r. pisze o historii zakładu

Dalsza część opisu z Małego Leksykonu Dzierżoniowskiego.

Wiedząc że zakład  dalej funkcjonuje po nazwą "Dezam", wyruszyłem zrobić parę zdjęć i rozeznać się  w terenie.
Widok na zakład z nasypu torów kolejowych.

W rozmowie z mieszkańcami w pobliżu zakładu dowiedziałem się że po wyzwoleniu całe teren zakładu zajeli rosjanie i wykorzystywali jako magazyny wojskowe. Po około roku czasu oddali obiekt miastu. Powstały tu magazyny GS-u. Wszyscy wspominają że były to magazyny spożywcze. W pierwszym budynku od bramy uruchomiono produkcję oranżady.

Jeden z mieszkańców (urodzony kilka lat po wojnie) powiedział że mieściła się tu fabryka menażek (tak oficjalnie dla wprowadzenia w błąd). A rzeczywiście montowano tu samoloty które po zmontowaniu odlatywały z tymczasowego lotniska przy fabryce na polowe lotnisko które znajdowało się  przy dawnej strzelnicy na ul. Wrocławskiej. Ale czy to tylko fantazja ?
Taśmy produkcyjne Me 109 Układ okien tej hali jest podobny jak tej na Staszica, tylko że ta w Dezamie posiada jeden rząd  lub kilka  filarów. Zdjęcie pochodzi z Wikipedi


Widok na halę produkcyjną, na pierwszym planie rampa.  Tutaj  wzdłuż hali biegła bocznica kolejowa.

Hala w widoku od dawnej piekarni.

Wybudowano również bocznicę kolejową długości 300 metrów gdzie tor kończył się w 2 metrowym wykopie gdzie łatwo można było zamaskować kilka wagonów.

Końcowy fragment bocznicy kolejowej. Widoczne metalowe pozostałości po koźle oporowym. 
 W połowie bocznicy znajdowały się zwrotnice gdzie tor (prawdopodobnie podwójny) podchodził bezpośrednio pod rampy największej hali produkcyjnej, co widać na mapce powyżej. Przy zwrotnicach był budynek małej lokomotywowni w której garażowała obsługująca lokomotywka jeszcze w 1979 r. (a może dłużej).


Jedyny ślad po bocznicy, przecinającej ul. Staszica, prowadzącej na teren zakładu. 

Dzisiejszy wygląd zakładu, na pierwszym planie portiernia a w głębi opisywana największa hala produkcyjna.
Może budowa tego zakładu była koniecznością, ponieważ w 1944 r. wszystkie dawne zakłady włókiennicze już produkowały na potrzeby armii.
Dlatego będę wdzięczny za wszelkie informacje na temat tego zakładu, zwłaszcza okresu do 1964 r.  
Można pisać w komentarzach lub bezpośrednio na; wesele.film@wp.pl
Krzysztof Bach.....
Więcej zdjęć na Dolnym - Śląsku.